Faydalı Bilgiler

 

Bahçenize Renk Katacak Çiçekler

Nasıl ki doğanın her hali güzeldir, her mevsimin kendine has çiçekleri de güzeldir. İlkbaharda çiçeklerin tomurcuklanması bir rüya gibiyken, yazın birbiriyle yarışırcasına açan çiçekler harikadır… Sonbahardaysa dökülen yaprakların hüzünlü görüntüsü içinde kendi rengini koruyan süs çiçekleri bizi bizden alır.
Devamı

İlkbaharda bahçede hayat başlar

Gece gündüz ne kadar muhteşem bir bahçeye sahip olduğunuzu görmenin en güzel yolu, iyi bir aydınlatmaya sahip olmanızdır. Gündüz doğal ışıkla beğendiğiniz bahçeye, iyi bir aydınlatmadan sonra bir de gece bakın.
Devamı

Şimdi Çim Zamanı!

Yemyeşil çimlerden bahsedince insanın aklına hemen sıcak bahar günleri Ancak ilkbaharda hayalinizdeki gibi güzel çimlere sahip olmak istiyorsanız çim ekimini sonbaharda yapmanız gerekir.
Devamı

Bahçe mobilyalarınızın bakımını ihmal etmeyin!

eyifli ve şık bir bahçenin sırrı A’dan Z’ye bakımdan geçer. Bu noktada bitkilerinize gerekli ilgiyi gösterip bakımlarını aksatmamanız çok önemli... Ancak bahçenizin her zaman bakımlı görünmesini sağlamak için bahçenize olduğu kadar, kullandığınız mobilyalara da özen göstermelisiniz. İşte bahçe mobilyalarınızın bakımında işinizi kolaylaştıracak çözüm önerileri...
Devamı

Sera Nedir ve Önemi

Serayı kısaca “iklime bağlı kalmadan, bütün yıl boyunca ekonomik olarak sebze meyve ve çiçeklerin yetiştirildiği, bitkilerin yetişmesine uygun şartların sağlanması amacı ile çevre şartları kontrol edilebilen veya düzenlenebilen ışığı geçiren materyallerle örtülü yapı elemanları olarak tanımlayabiliriz.
Devamı

Seracılığın Faydaları

Kurulduğu bölgede, dışarda doğal koşullarda yetişen her türlü sebze ve boyca küçük sayılabilen meyve bitkileri, cam ya da plastik örtü altına alınmak suretiyle, turfanda olarak yetiştirmektedir.
Devamı

Organik Sebze Yetiştirmenin Püf Noktaları

Organik beslenme her geçen gün daha da önem kazanmakta. Sağlıklı ve hormonsuz gıdalara kavuşmak hepimizin en büyük hayali… Bu hayalden hareketle organik tarım yapmak isteyenler için faydalı ipuçları hazırladım. İster küçük bir bahçeniz olsun, ister büyük tarlalara sahip olun ya da balkonunuzda kendi özel alanınızı oluşturun ihtiyacınız olan bir avuç toprak gerisini ipuçlarımızı izleyerek yaratmanız mümkün.
Devamı

Sera etkisi nedir?

Dünya üzerine düşen güneş ışınlarından çok, dünyadan yansıyan güneş ışınlarıyla ısınır. Bu yansıyan ışınlar başta karbondioksit, metan ve su buharı olmak üzere atmosferde bulunan gazlar tarafından tutulur, böylece dünya ısınır. Işınların bu gazlar tarafından tutulmasına da sera etkisi denir
Devamı

Gübreleme ve Gübre Türleri

Tarımsal üretimin artırılması için, toprak işlenmeli, ekilmeli, sulanmalı, hastalık ve zararlılarla mücadele edilmelidir. Bütün bu işlemlerin yanı sıra bitkiyi besleyici, üretimi artırıcı çarelere de başvurmak gerekir.
Devamı

Ülkemizde Tarım

İnsanların toprağı işleyerek, çeşitli bitkileri yetiştirmesine tarım denir. Topraklardan tarım alanı olarak yararlanma geniş ölçüde yer şekillerine ve iklime bağlıdır. Ülkemizde nüfusun önemli bir kısmı geçimini tarımdan sağlar. Ayrıca tarım, insanımızın temel besin maddelerini karşılaması, dış satımında önemli bir yere sahip olması ve ülkemizdeki bir çok sanayi kolunun ham maddesini karşılaması nedeniyle ülke ekonomisindeki önemini korumaktadır.
Devamı

Sera planlama, kullanım amaçlarını belirleme

Sera Planlama Sera işletmeciliğinde planlamanın gayesi Bitkilerin yetiştirilme, büyüme ve gelişmeleri için uygun olmayan çevre koşullarında, en uygun bitki gelişme koşullarını yapay olarak oluşturmaktır. Jeotermal Isıtmalı Sera Fizibilitesi Biyogaz Isıtmalı Sera Fizibilitesi Kazakistan da Sera Fizibilitesi Sera tipinin seçiminde etkili unsurlar şunlardır:
Devamı

Bahçenizdeki Aromatik Güzeller

Aromalı ve lezzetli otlar sebze bahçenize hoş bir koku ve güzel bir görüntü katar. Bu otlar kelebek, arı gibi yararlı böcekler için çekim merkezi olurken, bazı zararlıları geri püskürtücü görevleri de vardır. Örneğin domatese musallat olan böcek ve sivrisinekleri fesleğen desteği ile yok edebilirsiniz. İşte sebze bahçenize renk, yemeklerinize lezzet katan otlardan sizin için seçtiklerimiz...
Devamı

Bahçenizde Veranda Keyfi..

Göz alıcı çiçekler açan birbirinden özel bitkiler verandanızı renklendirmek için sırada bekliyorlar. Begonya, lavanta, ateş, hebe, kadife çiçeği, gül, papatya gibi popüler türlere alternatif olarak kullanabileceğiniz en renkli bitkileri sizin için bir araya getirdik
Devamı

Kalanşo-Kalanchoe

Her mevsimde çiçekli satın alınabilen, yılda altı yedi ay çiçek açan, bakımı çok kolay, ilkbahar-sonbahar arası dış mekan bitkisi olarak kullanılabilen bir iç mekan bitkisidir.
Devamı

Begonya-Begonia

Soğanlı, soğansız, dış mekan, iç mekan, sarkıcı, yayılıcı, yükselen, farklı renklerde iki bine yakın türü olan begonyaların anayurdu Hindistan'dır. İç mekan türleri direkt güneş ışığından hoşlanmaz hassas yapılıdır, özellikle mantar hastalıklarına karşı çok dirençsizdir, yapılan sulama hatalarıyla bir gün içinde ölebilir.
Devamı

Pothos Sarmaşığı-Scindapsus

İç mekanda uzun yıllardır kullanılan, renkli yapraklı, sarkıcı ya da sarılıcı, dayanıklı bir süs bitkisidir. Sapları uzarken aynı zamanda üstlerinden kahverengi hava kökleri de çıkartır, kökler bulunduğu ortamda sarılacak bir yer bulur ve büyüme hızla devam eder. Doğada da hava kökleri ağaçlara tutunur ve ortamın nemiyle büyürler, boyları on metreye kadar uzar.
Devamı

Atatürk Çiçeği-Paunsethia

Atatürk yada yılbaşı çiçeği olarak bildiğimiz Paunsethia doğada 2000 türü bulunan Meksika kökenli beyaz, kırmızı, pembe yaprakları olan ve sarı çiçek açan bir salon bitkisidir. Bitkinin yapraklarının kızarmasını çiçek açmak gibi algılasak da, çiçek açan bölüm ortadaki son kısımdır. Yapraklarındaki renklenme kış aylarında başlayıp ilkbahara kadar 5-6 ay sürmektedir. Renklenmenin bitmesinden sonra, bitki kök düzeyinin 15-20 cm üstünden budanır, saksı değiştirilir, Eylül ayına kadar aydınlık bir ortamda tutulur.
Devamı
Sayfa  1 [2]
 Toplam 28 Faydalı Bilgiler Bulunmaktadır