Sonbahar aylarına “merhaba” dediğimiz bu günlerde bahçelerimizi yalnızlık kaplar. Güneş yavaş yavaş veda ederken bize, yapraklar uçuşur boşluklara… Oysa bazı bitkiler vardır ki onlara hiç sonbahar gelmez. Rengarenk çiçekleriyle serinlemeye başlayan havalara inat adeta insanın içini ısıtırlar. İşte krizantem, yani bizdeki adıyla kasımpatı bunlardan biridir. Bu yüzden soğuyan evlerinizi biraz ısıtmak için sizlere efsanevi çiçek krizantem’den bahsedeceğiz

Kasımpatı-Chrysanthemum

Krizantem; yani bizde bilinen adıyla kasımpatı yaklaşık 30 tür barındıran, Asteraceae familyasına bağlı bir cinstir ve Asya ile kuzeydoğu Avrupa’ya endemiktir. Gözalıcı renkte çiçekleriyle bakanı kendine hayran bırakan krizantem, kesme çiçek yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle sonbahar aylarında hemen hemen tüm çiçekçilerde buket buket krizantem görmek mümkündür.

Bahçenizde ve evinizde saksılarda rahatlıkla yetiştirebileceğiniz krizantemler aynı zamanda sevdiklerinize verebileceğiniz en güzel hediyelerden de biridir. Şık bir vazo içinde sunulan bu çiçekler haftalarca vazonun içerisinde canlılığını koruyarak yaşayacaktır.

Bakımı kolay olan bu bitkiyi yetiştirirken ekeceğiniz toprağın niteliğine özen göstermeniz gerekmektedir. Besin değeri yüksek, nötr ve iyi drenajlı toprakları tercih etmeniz sağlıklı krizantemler yetiştirmenizi kolaylaştıracaktır.

Bu çiçeği bahçenizde yetiştirmeyi tercih ediyorsanız güneşli ve rüzgar almayan bir alan seçmenizi tavsiye ederiz. Çok narin olan krizantem, güneşi sevdiği gibi suya da bayılır. Yaz boyunca düzenli ve yeterli miktarda sulanmalı ve toprağının kuruluğunu ve nemini de kontrol altında tutmalısınız.

Krizantemler genellikle Ağustos ayından sonra yavaş yavaş tomurcuklanmaya başlar ve çeşidine göre Kasım ya da Aralık aylarına kadar çiçek açarlar. Tomurcuklanma sürecinin hızlanmasını istiyorsanız size önerimiz, su miktarını azaltmanızdır. Bir de krizanteminiz iyi çiçekler açsın istiyorsanız onu mutlaka Mayıs ayında budamaya başlamalısınız.