Para ağacı; ebegümeci familyasından “Pachira Aquatica” cinsine aittir. Bataklıklarda yetişen bu bitki, suya çok ihtiyacı olmadığı gibi her türlü zorlu şartlara karşı da dayanıklıdır.

 

Para Ağacı

Alan Şanslı... Çünkü Onun Adı Para Ağacı

Efsane Nereden Geliyor?

Bir rivayete göre, hayatı boyunca hep zor şartlarda çalışmış Taylandlı bir çiftçi bir gün tarlasında sıra dışı bir bitki görür. Bitkiyi daha önce hiç görmemiş olduğu için, onun tanrı tarafından kendisine gönderildiğine inanır; ağacı dikkatlice olduğu yerden söker ve evine götürür. Çiftçi, deneme yanılma yöntemiyle bitkiye bakma yollarını arar ve sonunda bulur. Böylece bitkiyi yetiştirmeye ve tohumlarını çoğaltmaya başlar. Zamanla bu bitkiyi satar ve çok para kazanır. O yüzden bu ağacın para getirdiğine dair bir inanış yayılmaya başlar. Bir başka inanca göre de, normalde bir dalında 5 yaprak bulunan bu ağacın dallarından birinde 7 yaprak bulunuyorsa, o ağacın bereket getireceği düşünülür. Aynı dört yapraklı yoncanın şans getireceğine olan inanç gibi…

Peki, Para Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Para ağacı; ebegümeci familyasından “Pachira Aquatica” cinsine aittir. Bataklıklarda yetişen bu bitki, suya çok ihtiyacı olmadığı gibi her türlü zorlu şartlara karşı da dayanıklıdır. Ancak suyu sevmediğini de düşünmemek gerekir. Toprağı kuruduğunda çok bekletmeden sulamak gerekir. Ev ve ofisler için ideal bir süs bitkisidir.

Uğurlu olduğuna ve ev halkına bol para kazandırdığına inanılan bu ağaç güneşi çok sever. Eğer kışın üşürse yapraklarını hemen döker. Köklerini havadar tutacak türden bir toprak karışımına ihtiyaç duyar. Saksının çok büyük olmamasına dikkat etmek gerekir. Böylece hava, bitkinin köklerine rahatça ulaşabilir. Yıkanmayı sever. Bu yüzden sıcak havalarda yapraklarına bol bol su püskürtmek gerekir. Yeni yapraklarının çıkması için bozulan yaprakları mutlaka koparmak gerekir.

Çabuk çoğalan ve köklenen bir bitkidir. Yeni bir dalını kesip doğrudan toprağa dikerseniz ve bol güneşte tutarsanız çabucak köklenir. Üstelik bu ağaç, 18 metreye kadar uzayabilir. Yenilebilir meyveleri ve çekirdeği vardır. Çekirdeğinin tadının fıstığa benzediği ve öğütülüp unundan ekmek yapıldığı da söylenir.