ORKİDE değerli, çiçekli, renkli bir bitki.. Tropik mekanların muhteşem bitkisi Orkide’yi ne kadar tanıyorsunuz? Neyi sever, hangi durumda çiçek açar, nerelerde yetişir biliyor musunuz? Buyrun sizi bu nadide bitki Orkide ile tanıştıralım.

 

Egzotik mekanlardan sizlere kocaman bir merhaba! Benim adım Orkide...

Tropik iklimlerden evinize kadar gelen uzun bir yolum var. Salkım şeklinde pembe, mor, sarı, turuncu, beyaz tonlarında çiçeklerim her göreni büyüler. Bütün dünya bana çok değer verir ve ben de biraz şefkat ve biraz da ilgi beklerim. Ama kaprisli değilimdir. Göründüğümden daha dayanıklı ve kuvvetliyimdir.

Sadece bazı temel ihtiyaçlarım var. Mesela, beni koyduğunuz yerde bol ışık ve aydınlık isterim. Dedim ya,egzotik mekanlardan geldim, güneşe çok ihtiyacım var. Eğer gün içinde yaklaşık 12 saat gün ışığı görürsem, size söz veriyorum, bol bol çiçek açarım. Uzun dallarım narindir ve zarif çiçeklerimle çok duygusal bir yapım var. Beni lütfen sabahları sulayın. Suyum kireçli olmasın ve çiçeklerim ıslanmasın.

Odamın sıcaklığını sakın 15 derecenin altına düşürmeyin, üşürüm, hastalanırım.

Bana yazın 15 günde bir, kışın ise ayda bir sıvı gübre verirseniz daha gürbüz olurum.

Bol ışık gördüğüm yerde, çiçeklerimin asaletini göstermekten çekinmem.

Ancak, bir süre sonra çiçeklerim geçecektir.

Çiçeksiz dallarımı 2-3 boğumdan sonra budayabilirsiniz. Unutmayın, dal boylarım uzun olduğu dönemlerde desteğe ihtiyacım var. Kırılmamam için çubuklarla bana yardımcı olabilirsiniz. Çiçeklerim geçtikten sonra sadece dalım ve saksıdan çıkan köklerim kalacaktır. Bu durumda sakın telaşlanmayın.

Ben aslında parazit bir bitkiyim. Geldiğim ülkelerde ağaç kabuklarında yaşarım. Köklerim fotosentez yaptığı için toprağın dışındadır, bırakın kalsınlar. Böylece klorofillerim rahat etsin. Genelde pek çok kişi beni camda veya şeffaf plastik kapta yetiştirmek ister. Eğer farklı bir saksıyı tercih ederseniz, köklerimin üst kısımlarını toprağın içine almayın. Çünkü onların dışarıda ışıktan faydalanmaya ihtiyacı var.

Bana özel torf kullanın. Saksımı çiçeklerim yokken değiştirin. Çiçeklerim üzülsün, hırpalansın istemem. Eğer yapraklarımın rengi açıldıysa, güneş çok alıyorum ve bunaldım; yaprağım koyu yeşil ve yumuşak ise gün yüzü görmek istiyorum demektir. Tomurcuklarım dökülüyorsa sulama yetersizdir. Beni sakın cereyanda bırakmayın.

Biliyor musunuz, dünyanın en pahalı çiçeği benim akrabam ve Malezya’da yaşıyor. Kinebolu Dağları’nı süsleyen altın orkide sadece 15 senede bir çiçek açıyor.