Altın çilek, son dönemlerin en popüler meyvelerinden… Hem şifalı oluşu hem de zayıflamaya destek oluşu ile altın çileğe yönelik talepler de yoğun. Hal böyle olunca altın çileğin fiyatı da faydası kadar yükseliyor.

 

Altın çileği sizler de beslenme programınıza dahil etmek istiyor ama yüksek fiyatlarından dem vuruyorsanız ya da yeni bir iş kolu edinmek istiyor ve küçük de olsa bir bahçeniz varsa siz de altın çilek üretebilirsiniz.

 

Altın çilek yetiştirilmesi en zahmetsiz meyvelerden biri… Çoğu meyve ağacı özel iklim koşulları, özel toprağa ihtiyaç duyarken altın çilek çorak toprakta bile verimle yetişir. Altın çilek yetiştirmeye karar verdiğiniz zaman dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı altın çileğin büyüme aşamasında normalden fazla su ihtiyacı olur. Bol sulama yapılması önemlidir. Altın çilek hayli kırılgan ve hassas bir bitkidir. Tıpkı domates gibi hevenkler aracılığı ile bitkinin sarılmasını sağlarsanız yukarı doğru boy verir. Yayılarak da yürüyebildiği için aralıklı dikim önerilir. 50 cm. aralık idealdir.

 

Peki, Altın Çilek Fidesi Nerede Bulunur?

Altın çilek, çok değil bundan birkaç yıl öncesine kadar yani henüz popülerliğini kazanmadan evvel ormanlık alanlarda, yol kenarlarında kendiliğinden büyüyen ve yabani kabul edilen bir bitkiydi. Ne zaman ki sağlık ve sağlıklı zayıflama üzerinde adı geçmeye başladı o zaman seralara, meyve ve sebze ağaç ve fideleri satan fidanlıklardan satın alabilirsiniz.

 

Eğer bulunduğunuz adrese yakın fidanlık ya da sera yok ise internetten üzerinden satış yapan alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. İnternet üzerinden satış yapan özel üreticiler de mevcut. Tıpkı yazımın yaşında söylediğim gibi arzın çok yüksek olduğu altın çilek yetiştiriciliği de bir sektör artık… Bu özel ve bireysel yetiştiriciler sahip oldukları fideleri internet üzerinden pazarlayabiliyorlar. Siz de eğer altın çilek yetiştiricisi olmak istiyor ve başlangıç için fide arıyorsanız bu adreslere yönelebilir hem fidelerinizi güvenle alabilir hem de yetiştirme ile ilgili ipuçlarını birinci ağızdan yani yetiştirici olan kişiden öğrenebilirsiniz.

 

Altın çilek, ortası kahverengi olan sarı çiçeklere sahip bir bitkidir. Aynı ismi taşıyan meyvesi ise olgunlaştıktan sonra sarımtrak rengini almaktadır. Bu meyve birçok toprak tipinde yetişmekle birlikte en önemli özelliği çorak topraklarda da verim verebilmesidir. Altın çilek, büyüme aşamasında suya normalden fazla gereksinim duyar. Bitki olarak çok kırılgan ve hassas bir yapıya sahiptir. Altın çilek’in acutifolia, alkekengi, angulata, angustifolia, arenicola, carpenteri gibi başlıca çeşitleri bulunmaktadır.